Histomonijaza jarebica

Jarebice su veoma cenjena divljač, ne samo zbog ukusa svog mesa, već i zbog posebnog doživljaja lova. Nažalost, broj jarebica u našim lovištima opada, što je dovelo do njihove sve češće komercijalne proizvodnje u volijerama, po uzoru na fazansku divljač. Međutim, gajenje jarebica u kontrolisanim uslovima zahteva dobro poznavanje biologije ovih ptica, jer su vrlo osetljive i zahtevaju posebnu pažnju. Pored problema sa uzgojem, postoji i niz bolesti koje se retko javljaju u prirodnom staništu, a među njima je i histomonijaza.

Uzgoj u volijerama i širenje bolesti

Za ispitivanje histomonijaze uzeti su materijali iz karantina 1.000 jarebica namenjenih za matično jato, od kojih je po 500 bilo mužjaka i ženki. Karantin se obavljao u volijeri u kojoj su prethodne godine boravili fazani. Teren na kojem su gajeni fazani bio je kontaminiran, iako su histomonasi u spoljašnjoj sredini slabo otporni i obično uginu odmah ili u roku od nekoliko sati. Glavni uzročnici širenja bolesti su kisne gliste, koje kroz svoj probavni sistem unose jaja parazita heterakisa, u kojem se nalaze histomonasi.

Simptomi i tok bolesti

Klinika histomonijaze je vrlo specifična. Zaražene ptice postaju umorne, apatične i potisnute. Pojavljuje se proliv, obično zelene boje, praćen parezom (delimičnom paralizom) i slabošću nogu, što dovodi do gubitka telesne mase i ubrzanog mršavljenja. Uginula su 13% jarebica nakon 7 do 10 dana bolesti.

Patoanatomske promene

Patološke promene u organizmu zaraženih jarebica bile su uočljive na jetri i slepim crevima, što je tipičan znak histomonijaze. Promene su se najčešće javljale u oba slepa creva, koja su bila uvećana i puna gasa. Seroza cekuma bila je zamućena, slepljena sa okolnim organima, dok je sluznica bila zapaljena, uz prisustvo pseudomembrana. Promene na jetri bile su karakteristične, sa okruglim nekrotičnim lezijama smeđe-crvene, a kasnije žućkasto-bele boje, veličine do jednog santimetra.

Dijagnoza i terapija

Dijagnoza histomonijaze potvrđena je patoanatomskim nalazima na jetri i slepim crevima. Prvi korak u terapiji bio je primena Ronisola, leka koji je delovao na parazite. Terapija je sprovedena u trajanju od pet dana, sa dozom od 60 g na 100 litara vode. Kako bi se sprečili recidivi, preventivno je davano 60 g na 200 litara vode narednih sedam dana. Pored toga, sprovedene su i mere sanacije tla i higijene, uključujući redovno čišćenje pojilica i kontrolisanje kvaliteta hrane i vode.

Zaključak

Histomonijaza jarebica predstavlja ozbiljan problem u komercijalnom uzgoju ove vrste divljači, naročito u uslovima volijera. Iako bolest nije česta u prirodnim uslovima, u kontrolisanim sredinama može se pojaviti zbog specifičnih uslova. Za uspešno lečenje i prevenciju potrebno je pridržavati se odgovarajućih higijenskih i preventivnih mera, kao i primene specifične terapije. Uz pravilnu negu i upotrebu odgovarajućih lekova, moguće je smanjiti broj obolelih i sačuvati zdravlje jarebica u uzgoju.

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *