ODLIKUJU SE VELIČINOM, UKUSOM I FINOĆOM MESA

U poslednjim godinama, interesovanje za ove male životinje je značajno poraslo. Iako naši ljudi još uvek, najčešće s dozom skepticizma, posmatraju to što se puževi u mnogim zapadnim zemljama koriste u ishrani, sve više pojedinaca prepoznaje njihov potencijal. Naime, velika potrošnja ovih gastronomskih specijaliteta, u kombinaciji sa kvalitetom naših puževa, sve više privlači pažnju.

Upotreba puževa u ishrani datira još iz davnina. Stari Grci su ih koristili kao hranu, a iz starih zapisa saznajemo da su imali specijalnu kašičicu čiji je drška bila završena zavrnutim vrhom, namenjena za vađenje puža iz kućice. Rimljani nisu bili samo veliki ljubitelji puževa, već su ih i uzgajali. Tada su im pripisivana lekovita svojstva, naročito za rešavanje problema sa stomakom. Puževi su dopremani brodovima sa obala Španije, Afrike i Ilirije.

U srednjem veku puževi su se koristili kao hrana u Švajcarskoj, kao i u oblastima oko Dunava. Tokom mnogih ratova u Evropi, ishrana puževima pomogla je ljudima da prežive, zahvaljujući njihovoj hranjivosti.

Danas su puževi postali pravi gastro-specijalitet u mnogim zapadnoevropskim zemljama, kao što su Italija, Francuska, Nemačka, Španija, Švajcarska, ali i u Sjedinjenim Američkim Državama. Interesovanje za farmerski uzgoj puževa u našoj zemlji, usmereno prema tržištima razvijenih zemalja, stalno raste. Zbog povoljnog geografskog položaja, puževi iz naše zemlje odlikuju se velikim veličinama, izuzetnim ukusom i finoćom mesa. Ovo je stvorilo osnovu za ekspanziju u odgajanju puževa, što je dovelo do nastanka nove grane stočarstva u našoj zemlji.

Podstaknuti primerom farmi puževa u Italiji, naša zemlja, sličnim ekološkim uslovima, prepoznaje ekstenzivan način odgajanja puževa (uzgoj na otvorenom prostoru). Uzgoj puževa je relativno nova grana u našoj pčelarstvu, a osim farme puževa, naši poljoprivrednici i dalje sakupljaju puževe iz prirode i izvoze ih u inostranstvo, u svežem ili poluprerađenom obliku. Osim mesa, koristi se i kućica, koja nakon mlevenja može biti koristan izvor kalcijuma, potrebnog za čvrstinu kućica puževa, ali i kao dekorativni element prilikom serviranja puževog mesa.

Tri vrste puževa iz roda Helix koje se sakupljaju ili gaje kod nas su:

  • Helix pomatia L. – vinogradarski puž
  • Helix aspersa L. – šarenasti, baštenski puž
  • Helix lucorum L. – šumski puž

Vinogradarski puž je najveći od tri vrste koje su interesantne potrošačima. Njegova kućica je loptasta, nabrekla, u žućkasto-smeđoj boji, s poprečnim nepravilnim prugama. Visina kućice mu je 40-50 mm, a otvor kućice je okrugao. Telo puža je krupno, žućkasto, sa nepravilnim čvorićima. Rasprostranjen je širom naše zemlje i polaže između 70 i 100 jaja.

Šarenasti, baštenski puž je srednje veličine, obično 20 mm u visinu. Njegova kućica je konusna, kupasta, sa tamnim tačkama na sivkasto-žutoj podlozi. Otvor kućice je ovalan, dok je telo puža žućkasto-rđaste boje.

Šumski puž je manji, 30-40 mm, sa potpuno okruglom, žućkasto-smeđom, izbrazdanom kućicom. Meso ovog puža je cenjeno zbog specifičnog aromatičnog ukusa, koji potiče od ishrane šumskim biljem.

Pored direktnog sakupljanja ovih vrsta puževa za izvoz, često se pri unosu matičnog jata na farmu koriste puževi iz prirode. Zemlje zapadne Evrope, zbog neumerenog sakupljanja puževa iz prirode, ozbiljno su ugrozile ove vrste, te su sakupljanje u mnogim zemljama potpuno zabranile. Danas ove zemlje zadovoljavaju svoje potrebe za puževima i preko naše zemlje.

Iako se puževi još uvek ne nalaze na menijima restorana u našoj zemlji, oni su i dalje u opasnosti. Sakupljanje puževa regulisano je zakonom, prema kojem je zabranjeno sakupljanje puževa čija kućica ima prečnik manji od tri centimetra, kao i u periodu od 1. oktobra do 1. juna (lovostaj). Takođe, količine puževa koje se mogu sakupljati i stavljati na tržište svake godine određuje Zavod za zaštitu prirode Srbije, koji izdaje dozvole za sakupljanje puževa iz prirode.

Povećanje svesti o održivom sakupljanju i zaštiti ovih korisnih životinja važno je za očuvanje njihove populacije i unapređenje puževog uzgoja u našoj zemlji.

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *