Razmnožavanje šarana i različiti sistemi gajenja

Šaran je jedna od najvažnijih i najpopularnijih riba koja se gaji u ribnjacima širom sveta. S obzirom na njegovu izdržljivost, plodnost i kvalitetno meso, šaran je idealna vrsta za komercijalno gajenje. Međutim, uspešan uzgoj šarana zahteva pažljivo planiranje i primenu odgovarajućih sistema razmnožavanja i gajenja. Ovi sistemi mogu varirati u zavisnosti od resursa i željenih ciljeva uzgajivača. U osnovi, postoje dva osnovna tipa razmnožavanja – prirodni i veštački mrest. Pored toga, razni sistemi gajenja igraju ključnu ulogu u optimizaciji proizvodnje.

Prirodni mrest šarana

Prirodni mrest šarana se koristi u ribnjacima kada se želi podstaknuti šarani da se mreste u prirodnim uslovima. Ovaj proces je najmanje invazivan i zahteva minimalnu intervenciju sa strane ljudi. U suštini, potrebno je samo obezbediti povoljne uslove za mrest u ribnjaku. Šarani-matice se stavljaju u mrestilišta koja imaju specifične uslove – dubina vode, temperatura i prisustvo biljaka na dnu koji stvaraju odgovarajući ambijent za mrest.

Mrest se obično dešava u mesecu maju, kada je temperatura vode između 18 i 20 stepeni Celzijusa, što je optimalno za razmnožavanje. Ovaj proces se uglavnom obavlja ujutro ili uveče kada su uslovi mirniji i ribe se manje stresiraju. Iako je prirodni mrest jednostavan i jeftiniji, postoji nekoliko nedostataka. Na primer, on je zavisan od spoljašnjih faktora, kao što su klimatske promene, prisustvo prirodnih predatora i drugih nepovoljnih faktora, koji mogu ugroziti ikru i ličinke.

Veštački mrest šarana

Za razliku od prirodnog, veštački mrest podrazumeva veću kontrolu i manipulaciju, koja se vrši pod stručnim nadzorom. Ovaj postupak omogućava mnogo veći prinos mladih šarana i obuhvata odabir matica, cedjenje ikre, oplodnju, inkubaciju i izvaljivanje ličinki. Veštački mrest se smatra sigurnijim i pouzdanijim metodom, jer omogućava uzgajivačima da kontrolišu sve parametre, poput temperature, pH vrednosti i kvaliteta vode. Šarani-matice se selektuju u jesen, a proces inkubacije i mresta počinje u martu.

Kroz ovaj proces matice se hrane posebno pripremljenom hranom koja stimuliše razvoj polnih produkata. Nakon toga, koriste se hormonski tretmani kako bi se podstakao mrest. Hormonski tretman se mora pažljivo dozirati kako bi se postigao željeni rezultat i kako bi se izbegle komplikacije u reprodukciji. Ovaj sistem je precizan, ali je zahtevniji i skuplji u odnosu na prirodni mrest.

Sistemi gajenja šarana

Kada govorimo o sistemima gajenja, šaran se može gajiti na nekoliko različitih načina, u zavisnosti od resursa, ciljeva i mogućnosti uzgajivača. Glavni sistemi gajenja su ekstenzivni, poluintenzivni i intenzivni.

Ekstenzivni sistem gajenja šarana zasniva se na prirodnim resursima, kao što su zooplankton i drugi organizmi u vodi. Ovaj sistem je najjeftiniji jer ne zahteva dodatnu hranu, ali i prinosi su manji. Zato se ovaj sistem koristi najviše u manjim ribnjacima, gde postoje povoljniji uslovi za ovakav način uzgoja.

Poluintenzivni sistem je najčešće korišćen u našim ribnjacima. Kombinuje prirodnu hranu sa dodatnim izvorima hrane, kao što su kukuruz, pšenica i ječam. Ovaj sistem omogućava stabilniji prirast i bolje prinosima u odnosu na ekstenzivni. Poluintenzivni sistem je fleksibilan, što znači da se može lako prilagoditi različitim uslovima i potrebama uzgajivača.

Intenzivni sistem gajenja šarana je najsavremeniji i najskuplji. U ovom sistemu, šarani se hrane specijalizovanim peletiranim hranivima koja obezbeđuju sve potrebne nutrijente za njihov rast. Intenzivno gajenje šarana omogućava brži prirast i veću proizvodnju, ali je potrebno više resursa i nadzora. Ovaj sistem se koristi u komercijalnoj proizvodnji, kada je cilj postići visok prinos i ubrzan rast riba. Za ovakav sistem potrebno je imati visoku početnu investiciju i resurse, ali prednosti u vidu velike proizvodnje mogu opravdati troškove.

Zaključak

Razmnožavanje šarana i odabir sistema gajenja su ključni faktori za uspešan uzgoj i proizvodnju šarana. Prirodni i veštački mrest, kao i ekstenzivni, poluintenzivni i intenzivni sistemi gajenja, pružaju različite mogućnosti koje se mogu prilagoditi specifičnim uslovima. Uzimajući u obzir sve prednosti i mane, odabir odgovarajuće metode zavisiće od specifičnih ciljeva i resursa uzgajivača. Uz pravilnu primenu ovih sistema, gajenje šarana može biti vrlo profitabilno i održivo.

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *